– – Paigalduse selgitused

Paigalduse selgitused

Maja katuse soojustus on nagu müts, mis kaitseb meid talvel pea jahtumise eest. Sama tähtis on ka maja katuse soojustus, mis kaitseb meid lae jahtumise eest. Loogiline on, et erinevad materjalid juhivad erinevalt soojust ja tihedad materjalid juhivad soojust paremini. Kuna päikesekütte raamid, millele kollektorid paigaldatakse on metallist, siis on igati loogiline, et läbi katuse soojustuse ulatuvad metalljalad on katuse peal vägagi konkreetsed külmasillad. Konstruktsiooni jalgade alla võivad korteri lakke teha jahedad laigud, kuhu niiskus kogunema hakkab ja aja möödudes võib lakke tekkida hallitus. Et seda vältida, tuleb külmasild likvideerida. Samas ei saa eirata asjaolu, et kolletorite ja konstruktsiooni raskus surub isolatsioonimaterjalid enda all kokku ja võib rikkuda katuse SBS katet. Teine oluline tegur on tuul, mis lahtised ja katusesoojustusele paigaldatud seeadmed võib lihtsalt paigast liigutada ja veelgi suuremaid kahjustusi tekitada. See küsimus jookseb igal aastal mitmete tellijate ja projekteerijatega läbi. Seega otsustasin siia panna pildid ja selgituse, kuidas lamedale katusele on kõige õigem suuri konstruktsioone paigaldada.

Sisuliselt peab läbi soojustuse ulataval jalal olema all toestustald, mis kinnitatakse 25mm niiskuskindla vineeri külge. NB! Kõik vineeri lõiked ja puurimised ei ole enam niiskuskindlad ja tuleb katta õliga. Sobilik on tõrvaõli, tiigiõli või linaõli. Vineer paigaldatakse (EPS300) põrandasoojustusplaadile. Plaadi suurus ja vineeri suurus arvutatakse välja vastavalt kollektorite ja konstruktsiooni kaalule. EPS300 kannatab survet 3000kg/1m2 kohta, kuid ma soovitan pindala 2x suurem valida, kuna tuulega võib tekkida ülekoormus.

Peale katusetööde lõppu peab jala läbiviik isolatsioonis olema selline, kus SBS kate on keeratud üles mööda jala seina, et vältida sademete läbivoolu isolatsiooni sisse. SBS katet tehakse jala ülespöörde kohal vähemalt 2 kihti. Isolatsiooni ja SBS-i vahele on soovitav panna ka vineerist välja lõigatud seib ümber jala, et vältida SBS-i katte purunemist, kui keegi peaks jala kõrvale astuma. Seibi raadius on soovitatavalt 300mm.