– – Kasutamine

Kasutamine

Eramaja päikesekütte lahendusi on erinevaid. Kui juba mõte päikesekütte paigaldamisele on liikunud, siis alustuseks tuleb endale võimalikult täpselt selgeks teha, mille tarvis päikesekütte seadmeid soetada. Üldlevinud eesmärk on tarbevee soojendamine, aga kui palju seda sooja vett siis ikka vaja on? Ühel hetkel sõidame nädalaks ära ja kas siis meie päikesekütte süsteem liiga kuumaks ei lähe? Need on peamised olulisemad küsimused, mis tihti meid seadmete töökindluses kahtlema panevad. Tegelikult see asi nii väga hull ei olegi, eriti kui teil on paigaldaja, kes omab piisavat pädevust jahutuse välja mõtlemiseks. Jahutada saab mitmel erineval viisil. Kui majas on märjad ruumid (saun, vannituba või niiske kelder) siis üldiselt ei ole mingit probleemi sinna eraldi küttering ehitada. Pole ka võimatu lahendada jahutust välise küttekeha abil näiteks maakütte kontuur, bassein või kümblustünn, vaja on vaid natuke nutikust.

Kuressaares esitlesime portatiivset päikeseküttel töötavat kümblustünni päikesejaama. Tegu on veel arendatava tootega, aga sisuliselt saab ka sellist asja juba 2015 aastast alates tellida.

Lihtne põhjus, miks päikesenergia kasutamine tegelikult vajalik on, seisneb selles, et ta on tasuta energia. Tõsi on, et päikeseenergia kasutamiseks tuleb teha investeeringud, kuid investeering tuleb ka teha kõigi teiste kütteliigi paigaldamistel ja sellisel juhul ei ole tegelikult investeeringus küsimus. Õige küsimus on, kumb lahendus on parem, kas maksta jätkuvalt kulutusi energiale, või võtta selle vastu midagi ette?
Päikesekütte vaakumkollektorid suudavad toota soojust ka külmadel talvepäevadel, kuid lähtudes põhimõttest, et tegemist on päikeseenergiaga, siis on selleks vaja päikest. Paraku on talvel selget taevast vähe ja seega ei maksa ka seadmetelt liiga palju loota.

Antud pilt on tehtud 24 jaanuar 2013 ja välisõhu temperatuur oli -8*C. Päike paistis seinale paigaldatud kollektoritele läbi puude ja seoses sellega oli võimsus väga madal, kuid temperatuuride vahe tõusis siiski üle 15*C. Antud majal on paigaldatud ka elektripaneel, mis tagab automaatika ja tsirkulatsioonipumba jaoks vajaliku elektrienergia. Seega see süsteem on täiesti sõltumatu lisaenergiast.

Pildil on 30 vaakumtoruga kollektor, mis on paigaldatud reguleeritava nurgaga alusraamile. Kasutades talvel kõrgemat nurka, ei jää kollektori torudele lund ja kuna päike liigub madalamalt, siis salvestab kollektor maksimaalselt talvist päikese energiat. Reguleeritava alusraamiga on päikese energia kättesaadavus ligi 20% kõrgem.

Kollektor on paigaldatud kiviprofiil katuseplekile. Oluline on paigaldamisel tagada katuse ja kollektori vahel piisav vahe, et lumi ei jääks sinna kinni. Kui kollektor paigaldada vastu katust, siis on oht lumel muutuda jääks, mis pikemas perspektiivis võib kollektorile kahju tekitada.

2013 a. 24-28 veebruar pole antud majas tarbevee soojendamiseks elektrit vaja olnud. Taevas oli kõik need päevad selge ja neljaliikmeline pere sai kõik vajaliku sooja vee päikeseenergiast.

Päikesekütte paigaldamise juures määrab energia saadavust kollektori asetuse nurk. Kui kõik seadmed neelavad maksimaalselt energiat risti langeva päikesevalgusega, siis on ideaalne kasutada kollektori raami, mis võimaldab nurkka muuta. Sisuliselt võiks talvel olla kollektorite nurk 65-70* ja suvel alla 50*. Anrebell pakub Eestis toodetud kollektori raami, mille nurka saab muuta vastavalt aastaajale.