– – Tehtud tööd korteriühistule

Tehtud tööd korteriühistule

Koskla 2

2014 aasta suvel käivitasime järgmise korteriühistu päikesekütte, seekord Koskla 2 aadressil. Tegemist on 480 vaakumtoru süsteemiga, mis peaks aasta kokkuvõttes majale tooma ligi 35-40MW/h soojusenergiat. Majas on 60 korterit.

Koskla 7

2013 aasta sügisel oktoobris käivitasime Koskla 7 täisrenoveerimise järgsed tehnosüsteemid, mis sisaldavad päikesekütet, soojuspumpa, ventilatsiooni soojustagastust, fassaadi soojustust ja küttesüsteemi renoveerimist (renoveeriti ühetoru süsteem). Eelnevalt oli juba paigaldatud veepehmendusseade Bauer ja mitte piisav fassaadi soojustus. Peale töid hoiab korteriühistu kokku üle 50% kulutustest küttele. Päikesekütte aastane tootlikus oli 25MW/h.

Mustamäe tee 181

OÜ Anrebell paigaldas 2009a septembris Eesti suurima päikesekütte komplekti 1920 vaakumtoru.Korteriühistule päikesekütte seadmeid võib paigaldada ka kaugkütte piirkonda, kuna tegemist on taastuvenergia liigiga. Miks on päikeseküte kortermajale tasuv? Päikeseenergia on kõige puhtam taastuvenergia liik, mis on ka väga soodne ja kiire tasuvusajaga. Praktika näitab, et päikesekütte seadmed tasuvad investeeringu ära ligi 8 aastaga. Kuna tegemist on taastuvenergiaga, siis SA Kredex toetab kortermaja päikesekütte seadmete paigaldamist kuni 30% ulatuses. Seega võib tasuvusaeg olla isegi alla 6 aasta. Kõik korteriühistu juhid teavad, et üldkoosolekul laenust rääkimine on tõsiseid vastukajasid tekitav ja üldjuhul ei oleks sellega elanikud nõus, kuna kardavad maksekoormuse tõusu. Päikesekütte puhul on asi aga hoopis vastupidine. Kui pangalaen võtta pikemaks perioodiks, kui on seadmete tasuvusaeg, siis tegelikult ju maksekoormus hoopis langeb ja seda koos laenumaksetega.